טיפול בכתף קפואה

כתף קפואה (Frozen Shoulder), המכונה גם הקפסולה הדביקה (Adhesive capsulitis), הינו מצב המאופיין בנוקשות וכאבים במפרק הכתף.
הסימנים והתסמינים מתפתחים בדרך כלל לאט, מחמירים עם הזמן ואז הכאב הצורב נחלש ונשאר טווח תנועה קטן. משך התהליך שנה עד שלוש שנים.

שלבי התהליך:
השלב הדלקתי. כל תנועה בכתף גורמת לכאבים עזים וטווח התנועה של הכתף מתחיל להיות מוגבל. שלב זה יכול להמשך כשנה עד שנה וחצי.
השלב הקפוא. הכאב עשוי להצטמצם. אך הכתף הופכת נוקשה יותר והשימוש בה נעשה קשה. טווחי תנועה קטנים. שלב זה יכול להמשך עד שנה
השלב הכרוני. טווחי התנועה בכתף משתפרים, יש עדין כאבים, אולי במידה פחותה. אצל חלק מהאנשים הכאב מחמיר בלילה ומשבש את השינה. מגבלות תנועה מסוימות תיוותרנה אלא אם המפרק טופל ושוקם באופן ראוי. שלב זה יכול להמשך שנה או יותר.

הכאב יורגש בעיקר בחלק הקדמי של מפרק הכתף עד קו אמצע עליון. בשלב מתקדם יותר של עצימות הדלקת יכול להופיע גם לאורך שרירי הבייספס של הזרוע, שרירי הדלטואיד. הגידים והשרירים היוצאים לזרוע מהמפרק.

הסבר אנטומי:
העצמות, הרצועות והגידים המרכיבים את מפרק הכתף עטופים בקפסולה של רקמת חיבור. כתף קפואה מתרחשת כאשר קפסולה זו מתעבה ומתהדקת סביב מפרק הכתף, ומגבילה את תנועתה.

תסמינים:
– כאבים חזקים המצביעים על דלקת
– נוקשות וטווחי תנועה קטנים של המפרק
– קושי להרים את היד למעלה ולפשוט אחורה
– קשיים במטלות יומיומיות, גם פשוטות
– הפרעות במהלך השינה

כתף קפואה הינה תסמונת קלינית הגורמת להגבלה ולכאבים עזים ביותר. לא ידוע על גורם מסויים כסיבה עקרית למצב אך נראה כי קיימת קורלציה בין מצב המפרק לתפקוד מערכות הגוף השונות. מעל גיל 50 בגין תהליכים ניווניים והיחלשות השרירים הסיכוי של המפרק להיפצע עולה.

גורמים:

– אנשים בני 40 ומעלה, במיוחד נשים, נוטים יותר לכתף קפואה.
– חוסר תנועה או ניידות מופחתת. ישיבה מרובה מול מחשב עם חוסר בתנועה בכתפיים
– אנשים שסבלו מחוסר תנועה ממושך או מוגבלות בכתף נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח כתף קפואה. חוסר תנועה עשוי להיות תוצאה של גורמים רבים, כולל: יד שבורה, שבץ, החלמה מניתוח, פריקת כתף
– סוכרת ומצבי טרום סוכרת
– בלוטת התריס יתר (יתר פעילות בלוטת התריס)
– בלוטת התריס תת פעילה (תת פעילות של בלוטת התריס)
– מחלת לב וכלי דם
– כריתת שד
– שחפת
– מחלת פרקינסון
– עומס מתמשך על המפרק, יכול להיות של משקלים גבוהים וזוויות בעיתיות מה שחושף את המפרק להיות רגיש ולפציעה. מדובר לא רק על ספורטאים אלא גם על אנשי מקצוע כמו סבלים, אנשים שסוחבים סחורות וקופסאות כבדות.
– אנשי מקצוע שהעבודה שלהם מצריכה להרים ידים למעלה שעות רבות ביום כמו צבעים, סידור סחורה על מדפים גבוהים, מורים
– נוקשות, עומסים וכאבים כרוניים של חודשים ושנים – נקודות טריגר – בשרירים ובגידים של עצם השכם (4 הרוטטורים) והגב
– נוקשות, עומסים בלטים וכאב כרוני בחוליות צוואריות
– תסמיני גיל המעבר (יתכן עקב שינויים הורמונליים)
– מצבי לחץ רגשי ומתח קבוע ולאורך שנים (יתכן ממקום עבודה שיש בו צורך תמידי בדריכות ואחריות גבוהים, היוצרים דריכות מתמשכת במערכת העצבים המרכזית הממוקמת בתוך עמוד השדרה)
– תזונה לא מבוקרת, לא נכונה
– תהליכים ניווניים
– מצבים רגשיים של מועקה, דכדוך ודכאון לאורך זמן

לא שכיח שכתף קפואה תחזור באותה כתף, לעיתים תתפתח התסמונת בכתף הנגדית. (מצב דומה גם בדלקת התעלה הקרפאלית)

כתף קפואה – אבחון

מפגש ראשון יתחיל עם לקיחה של ההיסטוריה הרפואית ובכלל זה לימוד הרקע האישי והבריאותי של המטופל. מה הם תחביביו, ספורט מועדף, מקצוע. האם היו אשפוזים או מחלות, פציעות. האם היו ניתוחים. האם היו אבחונים קודמים לגבי בעיות בריאותיות בשלד, פציעות מסויימות, תסמינים שונים וכו. לאחר מכן נעבור לבדיקה הגופנית, מישוש של הכתף, צוואר, גב, מצבי עמידה ויציבה שונים, תרגילים הבודקים טווחי תנועה במטרה לזהות חוסר איזון, חוסר סימטריה או אי תקינות באזורים מפצים בגוף. ננסה לזהות מגבלות תנועה או האם יש בעיה נוירולוגית מסויימת. מטרת הבדיקה היא לזהות את מצב הכתף אך גם איך שאר הגוף מגיב למצב זה.

עיסוי רפואי לכתף קפואה

עיסוי רפואי משולב הינו שם כולל למגוון שיטות טיפול במגע, מתחומים טיפוליים כמו עיסוי קלאסי, עיסוי שוודי, עיסוי רקמות עמוק, אוסטיאופתיה, פיזיותרפיה, עיסוי תאילנדי ועוד. מטרת העיסוי לאזן את השלד והשרירים, לתת תמיכה לאזור כואב או עמוס, שחרור או חיזוק אזורים מפצים, הזרמת שפע דם וחמצן למפרקים ורקמות והגדלת טווחי תנועה של המפרקים. מטרת העיסוי ליצור ריפוי כך שבעיה מסויימת לא תחזור שוב – גם כאבים כרונים שנמשכו חודשים או שנים. מטרה נוספת – זרוז תהליכי החלמה.
העיסוי הרפואי מטפל בבעיות רפואיות שונות, כגון: בעיות אורתופדיות (שריר-שלד), דלקות במפרקים, בעיות עצביות, כאבים כרוניים, שיקום מפציעות וניתוחים, מתיחות וכיווצי שרירים, הגבלות בטווחי תנועה – שיקום טווחי תנועה, הסתיידויות, ניוונים, עיסוי רפואי לנשים בהיריון, פציעות ספורט, עיסוי למפטי והרגעה כללית. הטיפול דורש ידע רחב באנטומיה שלד שריר וגוף האדם. הטיפול מתייחס להבטי הגוף ולהבטי הרגש של האדם.

לתאום אבחון וטיפול: