טיפול בדלקת בתעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית – Carpal Tunnel Syndrome – היא מצב שכיח הגורם לכאבים, קהות ועקצוצים ביד ובזרוע. המצב מתרחש כאשר אחד העצבים העיקריים לכף היד – העצב החציוני (העצב המדיאני) – נלחץ או דוחס בזמן שהוא עובר דרך פרק כף היד ("צוואר הבקבוק"). אצל מרבית המטופלים, תסמונת התעלה הקרפלית מחמירה עם הזמן, לכן חשוב לקבל אבחון ולטפל.

מקור הכאב – רקמות הגוף ו/או חוסר איזון שלדי:

במקרים רבים של כאב בגוף ממקור שרירי, רקמתי או מפרקי נמצא כי מקום הכאב אינו מקור הכאב. למה הכוונה? אזור בגוף שאינו כואב, אך מתוח מידי, משוחרר או חלש מידי משפיע על אזור אחר בגוף שעם הזמן מתהדק, לוחץ או פוחס ונוצר כאב – אזור מפצה. אבחון מקור הכאב ונתינת טיפול מדויק יכול לרפא כאב לצמיתות! גם כאבים כרוניים שנמשכים חודשים או שנים.

במקרה של כאב בתעלה הקרפאלית גם במקרים שיש כבר דלקת וכאבים גדולים נרצה לגלות את אותם אזורים (שרירים, מפרקים) בגוף המשפיעים על שורש כף היד ויצרו את התפתחות הכאב, ההידוק, הדלקת – ולטפל, לפתוח, לאוורר, לאזן גם שם כדי ליצור ריפוי מלא. מטרת הטיפול זה ליצור ריפוי אמיתי כך שכאב או דלקת לא יחזרו אחרי חצי שנה או שנה..

ברבות מהפעמים, מקור הכאב לכאב בתעלה קרפאלית ממוקם:

– באזור חוליות צוואריות – צמצום המרווח בין החוליות ולחץ על הדיסק היצר בלט דיסק
– שכמות ומפרקי כתף – רצועות הדוקות, גידים הדוקים וקצרים, שרירים קצרים ועמוסים. טרפזיוס עמוס וקצר, רוטטורים עמוסים (4 שרירי עצם השכם), דחיסות חזקה וקוצר בשריר הסרטוס (האוחז את עצם השכם מלמטה), נוכל אפילו למצוא שמקור הכאב בשורש כף היד יתכן ומושפע מהקצה התחתון של שריר הלטיסימוס דורסי באזור עצם הזנב! וסיבי השריר/גיד זה דחוסים ועמוסים. אזור נוסף לבדיקה הוא שריר בית החזה, שריר הפקטוראליס, מג'ור ומיינור. אזורים אלו חשובים לאבחון, טיפול ואיזון. חוסר טיפול באזורים אלו (אזור מפצה) יכול לגרום לחזרה של כאב ודלקת בתעלה הקרפאלית.

שרירים שלמדו להיות קצרים ומעובים, עם הזמן יתחילו למשוך את העצם אליה הם מחוברים, או להמשך לכיוונה, אם שריר אנטגוניסטי (זוגי=מנוגד) קצר יוצר מתיחה. נוכל למצוא בקלות חוסר איזון כזה לאורך חוליות עמוד השדרה. במקרה של כאב בתעלה קרפאלית נוכל למצוא חוסר איזון שלדי במנך מפרקי הכתפיים, גובה שונה בין אגן ימין/שמאל, גובה עצם סקאפולה (עצם השכם) שונה בין ימין/שמאל. מנך צלעות בית החזה – חוליות. במקרים מסויימים נוכל לנדוד ולמצוא חוסר איזון גרמי של מנך, עצמות כף הרגל המוביל ויוצר רצף המוביל לדלקת במפרק כף היד של אותו צד או צד נגדי. **חשוב לזכור כי חוסר איזון שלדי נובע מחוסר איזון שרירי קרי, שרירים מסויימים קצרים**

הפכו את שרירי הגוף לחברים שלכם, הכירו אותם, למדו להכיר את אותם שרירים קצרים, הם עייפים וישמחו לשיתוף פעולה ותשומת לב. עבודה איתם יכולה ליצור שינוי מהותי בגוף, להחזיר את הגוף לאיזון ולחיסול כאבים כרונים של שנים!

**הגיעו לקבל אבחון ברגע שאתם חשים כאב במפרק כף היד. אין צורך לחכות לכאב חזק. כאב הוא דרך של הגוף לדבר אתנו ולהסב את תשומת הלב לטפל בעצמנו ובגוף.**

תרגיל: עמדו מול ראי ארוך ללא בגדים והתבוננו על עצמכם. ראשית המוח יקפיץ לכם הרבה מחשבות של שיפוטיות וביקורתיות על הגוף. תנו למילים לעלות, פתחו דלת קטנה בראש ותנו למחשבות אלו לעוף ולהתפוגג אט אט. כעת התבוננו על עצמכם וראו מה מרחק כתף ימין מהצואר, מה מרחק כתף שמאל מהצוואר – האם קיים שוני בין הצדדים? התבוננו, האם יש שוני בגובה הכתף ימין לעומת כתף שמאל? התבוננו, מה גובה פטמה (אצל נשים שד) ימין לעומת פטמה שמאל – האם קיים שוני? התבוננו, מה מרחק זרוע ימין מהמותן לעומת זרוע שמאל – האם קיים הבדל? התבוננו, האם אצבעות יד ימין קרובות יותר לרצפה מאצבעות יש שמאל, או הפוך?

מקור הכאב – תנועתי:

אצל מטופלים רבים החווים כאב, נוקשות ודלקת באזור התעלה הקרפאלית ניתן למצוא עומס רב באזור השכמות היכול לבוא מישיבה מרובה, מיעוט בתנועה של מפרקי הכתף, עומס על חוליות הצוואריות ובחוליות גב עליונות t1,t2,t3, תנועות רפטטיביות החוזרות על עצמן הנעשות עם מפרק כף היד; רופאי שיניים, שפים במסעדה ובשלנים, קצבים, גרפיקאים, נגרים, עורכי דין, רואי חשבון, אנשי היי-טק.

מקור הכאב – רגשי:

לרוב הכאבים ממקור שרירי או חולייתי נמצא מקור רגשי – שם מתחיל הכל – הבטי הרגש/נפש.
נוכל למצוא עומס ומתח רב במערכת העצבית העוברת בחוט השדרה (עומס זה יורגש בשרירים הדוקים מאוד סמוך לאחיזתם לאורך עמוד השדרה), חשיבה מרובה, מחשבות שחוזרות על עצמן, ביקורתיות ושיפוטיות רבה לעצמי או לאחרים, תחושת עומס ומתח קבועים או בתקופה מסויימת, חוסר שביעות רצון, תחושת תקיעות. תחושת תקיעות ועצב הקשורים לאהבה לא ממומשת/לא מספקת.

אם הלחץ על העצב המדיאני ממשיך, הוא יכול להוביל לפגיעה בעצב ולהחמרת הסימפטומים. כדי למנוע נזק תמידי, כדי להימנע מניתוחים ולקיחת תרופות וחומרים כימיים לגוף יש לטפל בגוף, ויפה שעה אחת קודם.

דרכי טיפול:

– עיסוי רפואי מומלץ מאוד לאבחון וטיפול מדוייק. עיסוי רפואי יכול ליצור שינוי מהותי בגוף ולהפסיק כאב של שנים.
– תנועה: פלדנקרייז, ריקוד חמשת המצבים, ריקוד בבית עם מוזיקה מרגיעה 10 דקות ביום, יוגה רכה כמו יוגה שיוואנאנדה, יוגה נשית
– טיפול רגשי
– הליכה בקצב נעים לגוף – נעים למערכת העצבים שלכם. פעמים שלוש בשבוע
– להרבות במוזיקה מרגיעה במהלך היום
– מודעות והקשבה לגוף: אם כואב, תגעו באזור הכואב ותנו לעצמכם טיפול עצמי על ידי עיסוי של 2-3 דקות, מספר פעמים ביום. השתמשו בשמן קוקוס, זית או שקדים. ניתן להוסיף 2-3 טיפות שמן אתרי לבנדר, לבונה, מנטה, פלפל שחור, כורכום או ארניקה.
– טיפול בקרח: פעמים ביום ברצף (לדוגמא בשעה 18:00 ו 19:00) למשך שבוע ימים להעביר קרח על האזור הכואב למשך 5-7 דקות.
– טיפול עם שמן כורכום: פעמים ביום, בוקר וערב למשך שבוע ימים לעסות עם שמן כורכום למשך 5-7 דקות. (יש למהול את שמן הכורכום עם שמן בסיס קוקוס, זית, שקדים..)

אם יש לכם שאלות מוזמנים לרשום לי. זכרו שכאב בגוף הינו מצב בו הגוף מבקש את תשומת הלב שלכם לטיפול אוהב. אפשרו לעצמכם להקשיב להתבונן להרגיש ואני מבטיחה לכם שהכאב יחלוף. ולכם ניתנה הזדמנות פז להכיר עצמכם טוב יותר.

רק בריאות.