טיפול במגרנות ובכאבי ראש

מיגרנה היא תופעה של כאבי ראש עזים, לעיתים הכאב החזק גורם לתחושת פעימה באחד מצידי הראש. לעיתים קרובות מיגרנות מלוות בבחילות, הקאות ורגישות קיצונית לאור וקול. התקפי מיגרנה יכולים להימשך שעות עד ימים, והכאב יכול להיות כה חמור עד שהוא מפריע לפעילויות היומיומיות.

אצל חלק מהאנשים סימפטום אזהרה המכונה הילה מתרחש לפני או עם הופעת כאב הראש. הילה יכולה לכלול הפרעות ראייה, כמו הבזקי כתמים קלים או עיוורים, או הפרעות אחרות, כמו עקצוצים בצד אחד של הפנים או בזרוע או ברגל וקושי בדיבור.

מה מקור המגרנות?

אין עדות חד משמעית, על פי הרפואה הקונוונציונלית, על מקור אחד הגורם למיגרנה. ברפואה המשלימה ההנחה היא שמדובר על שילוב גורמים והיווצרות טריגרים שונים במערכות הגוף המאפשרים קרקע פוריה להיווצרות מיגרנה. מיגרנה נמשכת בדרך כלל מ 4 עד 72 שעות אם אינה מטופלת. התדירות של מיגרנות משתנה מאדם לאדם. מיגרנות עשויות להופיע לעתים נדירות או להכות מספר פעמים בחודש.

עיסוי רפואי הוא חלופה טבעית אחת, המסייעת להקלת הכאבים, תוך הימנעות מתופעות לוואי הנלוות לתרופות. עיסוי רפואי יכול לעזור במניעת מיגרנות ולהפוך אותן לכואבות פחות.

איך מיגרנה משפיעה על שרירי הגוף:

אצל אנשים הסובלים ממגרנות וכאבי ראש ניתן למצוא מספר ריכוזי עומס גדולים בשרירי השלד, בעיקר באזורים סביב הראש, עורף ושכמות, אך לא רק. עומס זה מלווה בנוקשות ועם הזמן גורם לעייפות של השריר. נוקשות בשריר – זהו מצב בו סיבי השריר מתכווצים (כתגובה לכימיה – המופרשת בגוף/או חסרה בגוף, רגש או עומס תנועתי) נלחצים אחד כנגד השני ויוצרים נקודות טריגר, נקודות הידוק (Triger Point). סיבים אלו גם פוחסים מוחצים ומזיזים כלי דם, נימים, ועצבים הנכלאים בין סיבי השריר ויכולים ליצור עם הזמן תופעות של נימול וחוסר תחושה באזור הגפיים העליונות. כיווץ זה יוצר בשריר זרימת דם פחותה וחוסר בחמצן לתאי השריר שמעצים את כאב הראש או המגרנה.
אצל מטופלים שאינם סובלים ממגרנות, אך כן מכאבי ראש, אלו גם יהיו המקומות הראשונים שיש לבדוק להמצעות עומסים וטיפול בהם.

מה הם השרירים המכווצים כרונית אצל אנשים עם מגרנות וכאבי ראש:

להלן מספר ריכוזי עומס שכיחים. עבודה נכונה עם שרירים אלו, שחרור נקודות טריגר חסומות, הזרמת שפע דם וחמצן, ניקוי חומצה לקטית ושחרור לחץ עצבי הוכיחו הפחתה של כאב המגרנה ותכיפות ההתקפים.

השרירים התת-עורפיים – קבוצת ה- Suboccipital
– אחראים לתנועת הראש; מתנדנד, מטה ומסתובב לשני הצדדים. שרירים אלה מייצבים את הראש גם כשהוא יושב על C1, שיושב על C2.
– מעגנים את עמוד השדרה לגולגולת
SCM, Masseter, Splenius Capitis, Trapezius, OCI, RCP
עומסים ואזורי נקודות טריגר נוספים יכולים להמצא בשרירים הבין צלעיים, סרעפת, שריר בית החזה, שרירי הבטן ולאורך עמוד השדרה.

חשוב שהטיפול יתן מענה שלם ויטפל לא רק בהבטי הגוף קרי, שרירים אלא גם בהבטי הנפש/רגש ובכלל זה מערכת העצבית המרכזית העוברת בעמוד השדרה.

לתאום מועד לאבחון וטיפול: